Резус-конфлікт: що потрібно знати - Lita

Резус-конфлікт: що потрібно знати?

10 Червня 2021

Багато людей мають недостатнє уявлення про резус-конфлікт і його наслідки, тому що в повсякденному житті його наявність або відсутність не тягне за собою ніяких хворобливих наслідків. Однак в разі вагітності резус-конфлікт може завдати серйозної шкоди плоду і стати причиною невиношування.

У людини з групою крові зі знаком «-» на еритроцитах відсутній маркер резус-фактора. Однак це абсолютно ніяк не впливає на якість крові і здоров’я в цілому. Маркер присутній тільки в резус-позитивній крові. І коли кров змішується з резус-позитивною, то імунна система виробляє антитіла для його знищення – так виникає резус-конфлікт. Таким чином, якщо жінка дізнається про вагітність і у неї негативний резус-фактор, то є високий ризик конфлікту між її кров’ю і кров’ю плода.

Нижче наведені випадки, коли резус-конфлікту боятися не варто:

  • при однаковому резус-факторі подружжя;
  • якщо у матері кров зі знаком «+», а у батька зі знаком «-».

Чим небезпечний резус-конфлікт при вагітності?

Головним завданням еритроцитів вважається перенесення кисню до органів і тканин організму. При виникненні резус-конфлікту органи плода можуть піддаватися кисневому голодуванню.

Дізнатися про наявність резус-конфлікту по самопочуттю вагітної дуже складно і в більшості випадків не вдасться: вагітна або не скаржиться на своє самопочуття зовсім, або симптоми нездужання дуже схожі зі звичайним токсикозом, який спостерігається практично у всіх вагітних.

Резус-конфлікт просто визначити при УЗД плоду. В цьому випадку у нього може бути збільшене серце, печінка, селезінка. Однак можна уникнути негативних наслідків при резус-конфлікті і вчасно його попередити. Для цього майбутній мамі вводяться спеціальні препарати, які руйнують антитіла проти плода.

Однак якщо резус-конфлікт є, то парі варто знати, що сучасна медицина не стоїть на місці. Сьогодні існують ефективні методи, завдяки яким можна благополучно виносити і народити здорову дитину навіть при ризику виникнення резус-конфлікту. Дуже важливо в період вагітності спостерігатися у досвідчених лікарів і виконувати всі їх рекомендації.

Профілактика резус-конфлікту

Група крові і резус фактор – важливі показники під час планування вагітності і виношування дитини.
Щоб контролювати ситуацію, майбутній мамі потрібно здати кров на визначення групи крові, як тільки вона дізналася про те, що чекає дитину. Якщо група крові у майбутньої мами негативна, тоді обов’язково обстежують і тата.

Для багатьох подружжя з різним резус-фактором ризик резус-конфлікту стає справжнім випробуванням. У таких пар часто виникають тривоги. Але бувають випадки, коли такі пари мають резус-позитивних дітей, при цьому абсолютно здорових.

Останнім часом однією з поширених причин загрози викидня вважається резус-конфлікт. Щоб йому запобігти, кожна людина повинна знати свою групу крові ще до планування дитини. Жінкам з групою крові зі знаком «-» потрібно дуже серйозно і відповідально ставитися до свого стану і не пропускати планові візити до гінеколога, регулярно проходити всі необхідні обстеження.