Вибір програми ЕКЗ - Клініка репродуктивної медицини Lita

Вибір програми ЕКЗ

29 Серпня 2022

Чому лікар обирає ту чи іншу програму лікування безпліддя, що впливає на вибір програми ЕКЗ? На це питання відповіла репродуктолог Владикіна Наталія Володимирівна:
«Коли лікар приймає рішення про застосування допоміжних репродуктивних технологій (застосування програми ЕКЗ), він керується основними принципами:

• Не зашкодити пацієнтам
• Не втратити дорогоцінний час
• Досягти мети (народження здорової дитини) в найкоротші терміни
• Врахувати всі доступні фактори

Тепер по пунктах:
Материнство, дійсно, найважливіший етап в житті жінки, але не ціною її життя. Майбутня мама повинна бути різнобічно обстежена для виключення у неї патології, при якій виношування вагітності протипоказане. Або жінка має захворювання, яке необхідно вилікувати чи скорегувати для безпечного і успішного виношування вагітності. Наприклад, жінка має зниження функції щитоподібної залози, їй потрібна консультація ендокринолога та призначення препаратів, а інакше ембріончик може і не прижитись. Є і більш складні випадки. Коли, наприклад, в жінки вроджена вада серця і потрібен цілий комплекс обстеження, консиліум лікарів для вирішення питання про можливість виношування вагітності. Бувають і випадки, коли лікарі забороняють жінці виношування вагітності, але і в таких ситуаціях репродуктивна медицина України може допомогти (наприклад, застосувати допоміжне материнство).

Інший випадок, коли має місце високий ризик ускладнень (як синдром гіперстимуляцїї яєчників). У молодих пацієнток з високим оваріальним резервом перенос ембріонів одразу після стимуляції може бути ризикованим. Тоді лікар приймає рішення про відкладений перенос. Тобто, робить перенос ембріонів в порожнину матки через 1-2 місяці, коли «гормональна буря» в організмі майбутньої мами заспокоїться, адже вагітність має бути в радість.

Дуже часто, коли лікар пропонує програму ЕКЗ, пацієнти вагаються. Вони мають побоювання і думають, що застосують цей метод лікування лише в крайньому випадку. Це може бути фатальною помилкою, оскільки ефективність програм, на жаль, не перевищує 30% відсотків (це на народження живої здорової дитини) в період з 18 до 35 років жінки. А надалі цей відсоток катастрофічно падає. Інколи пацієнти звертаються до лікаря, коли застосувати програму ЕКЗ зі своїми клітинами вже неможливо, або настільки малоефективно, що це лише втрата часу.


Багато пацієнтів, начитавшись інтернету, приходять до лікаря з конкретною пропозицією «як їх лікувати». Взагалі то окрема розмова… Але навіть дуже детальне дослідження всієї доступної літератури не замінить клінічне мислення лікаря. Метою спеціалістів є отримання вагітності і народження дитини в найкоротші терміни. Адже задоволення пацієнтів напряму залежить від часу, що вони провели в клініці. І чим менший цей час, тим більш задоволені пацієнти.

Часто пацієнти скаржаться на велику кількість обстежень, що необхідно пройти перед програмою ЕКЗ. Це не лише примха лікарів. По-перше: перелік обстежень встановлений міністерством охорони здоров’я України і є обов’язковим для будь-якої клініки. По-друге: виявлення відхилень в показниках може дати додаткову інформацію для підготовки жінки та найскорішого отримання вагітності (наприклад, корекція функції щитоподібної залози чи лікування інфекції). Аналіз усіх даних про пацієнтів на етапі вибору програми ЕКЗ – це запорука ефективного лікування.”